top of page

Екопътека Бели Искър през зимата: Как подценихме планината и какво научихме (по трудния начин)

  • Снимка на автора: Maria Varbanova
    Maria Varbanova
  • 9.02
  • време за четене: 3 мин.

Актуализирано: 9.04

Помните ли как винаги казвам, че обичам приключенията? Е, понякога приключенията обичат да ни отвръщат със сериозни уроци. Историята, която ще ви разкажа днес, е за едно зимно пътешествие до екопътека Бели Искър през зимата, което започна като лежерна разходка, а се превърна в истинско напомняне за силата на планината и важността на добрата подготовка.


Екопътека Бели Искър - през зимата

Какво трябва да знаете за екопътека Бели Искър през зимата?


Екопътека "Бели Искър" се намира в полите на Рила, близо до село Бели Искър, на около 70 км от София. Това е живописен маршрут, който преминава през осем дървени моста над реката и предлага невероятни гледки към планината. С дължина около 7 км, маршрутът обикновено се изминава за около три часа и е подходящ за начинаещи туристи и семейства с деца – но това важи предимно за по-топлите месеци. Екопътека Бели Искър през зимата разкрива съвсем различна, но също толкова завладяваща атмосфера.



Началото на зимното предизвикателство


Лятото вече бяхме посещавали пътеката и останахме очаровани. Тогава маршрутът ни се стори лесен и приятен, затова, една неделна сутрин решихме да излезем извън София, екопътеката ни се стори идеалният избор. Намерихме си компания и въпреки че планирахме да тръгнем навреме, различни обстоятелства ни забавиха. В крайна сметка пристигнахме късно следобед – само два часа преди залез. Първа грешка: прекалено късно тръгване.


Очаквахме сняг, все пак пътеката е в подножието на Рила. Но не очаквахме заледен път още преди самото начало на маршрута. Втора грешка: подценяване на пътната обстановка. Трябваше да търсим внимателно място за паркиране, за да не блокираме движението. Нямахме и вериги за колата, а щяха да помогнат.


Пътеката през зимата – съвсем различно преживяване


Тръгнахме уверени, че познаваме маршрута, но само след няколко метра ни очакваше изненада: паднали дървета препречваха пътя, следите изчезнаха, а маркировката се виждаше трудно. Снегът беше мек, дълбок до коленете, и на места пропадахме. Но духът на приключението ни държеше – преминавахме мост след мост, наслаждавайки се на тишината на зимната гора.


Изкачването между третия и четвъртия мост се оказа истинско изпитание – свлачища, ледени участъци и няколко подхлъзвания. Тук започнах да губя баланс по-често и се оказа, че ще се пързалям по дуп€ повече, отколкото съм планирала. 😅


Решението да стигнем до панорамната площадка


Въпреки трудностите, решихме, че няма как да пропуснем гледката от панорамната площадка. Изкачването натам се оказа най-предизвикателната част – липсваха следи, маркировката почти не се виждаше, а падналите дървета правеха ориентирането още по-сложно. Вече беше късен следобед, светлината намаляваше, а челници нямахме. Още една грешка: липса на добра екипировка.


Все пак, след доста лутане, успяхме да стигнем до върха точно преди залез. Гледката беше магична – планината, покрита със сняг, в последните златни лъчи на деня.



Спускането – по тъмно и с изтощени телефони


Слизането беше ново предизвикателство. По тъмно, със звук на диви животни в далечината, и с фенерчетата на телефоните, които един по един започнаха да се изключват от студа. Ледът по пътя правеше всяка крачка рискована, а аз окончателно се примирих, че слизането ще включва и доста пързаляне по дуп€.

Но в крайна сметка, въпреки всички препятствия, успяхме да стигнем обратно, уморени, измръзнали, но заредени с емоции и нови уроци.


Изводи от приключението


1) Не подценявайте планината през зимата! Дори познат маршрут може да ви изненада.

2) Планирайте времето си по-добре. Тръгването късно следобед през зимата не е добра идея.

3) Подгответе се с правилната екипировка. Челници, топли дрехи и стабилни обувки са задължителни.

4) Проверявайте пътните условия предварително. Ледът по пътя до екопътеката може да създаде проблеми, дори преди самото начало на маршрута.


Въпреки всички предизвикателства, екопътека Бели Искър ни остави без думи – различна, красива и незабравима! Ако обичате зимни приключения, не пропускайте да я посетите, но този път – с добра подготовка. ❄️



Maria Varbanova Blog


© 2025 Maria Varbanova Blog |  All Rights Reserved

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • TikTok
bottom of page